Bir kişiye haccın farz olmasının şartlarından birisi, zarurî gereksinimleri haricinde, hac mevsiminde hacca gidip dönünceye kadar kendisine ve aile fertlerine kifayet edecek ölçüde maddî imkâna sahip olmaktır. Hiç şüphesiz çocuk olmaması ve buluğluk çağına ulaşmış olması da haccın öteki bir şartıdır.
Hangi sebeple olursa olsun, hac mevsimi içerisinde Mekke’de bulunan birisine hac farz olur. Hac günlerinde başka bir sebeple Mekke’de bulunan birisi yalnız umre yapmış olup Mekke’den ayrılamaz; hac da yapar. Çünkü hac günlerinde Mekke’ye ulaşmak gibi bir imkâna sahip olmuştur ve vakit hac vaktidir. Netice olarak kendisine hac farz olmuştur. Haccını eda etmeden ayrılamaz.

Hac mevsimi dışında Mekke’ye gidip umre yapmış olmak, haccın farz olması için ehil koşul değildir. Yani senenin öteki her hangi bir gününde Mekke’ye gidip umre meydana getiren birisine hac farz olmaz. Çünkü umreyi daha azca bir imkân ve daha az bir süre içinde herkes, her zaman yapabilmektedir.

Ancak Şevval, Zilkade ve Zilhicce’nin ilk on günü içerisinde, kısaca hac günlerine ortalama iki ay kala Mekke’ye gider, umre yapar ve orada hac günlerini bekleyebilecek bir imkâna ve yasal bir izne sahip olursa hac günlerini bekleyerek hac yapması da farz olur. Fakat gerek burada bekleyecek imkâna sahip olmadığı, gerekse kalması için yasal izin verilmediği takdirde, bu şarta bağlı olarak haccın farziyeti düşer.

Hangi mevsimde ve hangi sebeple olursa olsun, umre sırasında anne babası yanında bulunan ufaklıklara, sırf zira hac farz olmaz. Çünkü kabil-i teklif değildir. Ancak buluğluk çağına ulaştığında, hac için ehil zenginliğe de ulaşmış olursa, daha önce anne babası ile umrede bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, varlıklı bulunmasına bağlı olarak hac farz olur.

Umreye Gitmiş Olanlar İçin Dikkat

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir