Yol göstericimiz Kuran-i Kerim’de ; ”Gitmeye gücü yetenlerin Kabe’yi ziyaret etmeleri, Allah’ın insanoğlu üstündeki bir hakkıdır”. Buyurulmuştur. Maddi ve içsel gücü olan her insanın mübarek topraklara gitmesi İslamın 5 şartından biri olarak farz kılınmıştır.

Kutsak topraklara gidecek yolcuların birçoğu Umre’ye gitme şartlarının neler olduğu için habersizdirler. Lakin bu kutsal yolculuğun belli başlı yasakları vardır. Kısaca açıklamaya çalışalım.

Resulullah Efendimiz (s.A.V.) “Allah`a ve Âhiret gününe razı gelen bir kadının, yanında mahremi olmaksızın üç gecelik bir yola sefere çıkması helâl değildir.” buyurmuşlardır. Bazı mezheplere gore 1-2 gün yada 2-3 gece içinde değişse de Hanefilik mezhebine göre 3 günlük yol süresi esas alınmıştır.

45 yaş altı kadınlar ve 18 yaş altı adam çocuklar, yanlarında mahremi olmadıkça umre yada hac vazifelerine yerine getirmeleri yasaktır. Bu kişilerin yanlarında muhakkak 1. Dereceden erkek akraba olmak zorundadır. 45 yaş altı bir bayan evli ise mahremi eşidir. Bekar ise babasıdır. Babası vefat etmiş ise ağabeyi veya kardeşidir. Onlarda yoksa amca veya dayısıdır. 45 yaşını geçen hanımefendiler herhangi bir mahreme gereksinim olmadan tek başlarına umre yada hac vazifelerini yerine getirebilirler.

Erkeklerde ise yaş sınırı 18’dir. Bu sınırın altındaki erkekler aynı şartları taşıyarak mahremleriyle gidebilirler. 18 yaşını geçtiklerinde bu zorunluluk kalkar.

Örnek verecek olursak 45 yaşın altındaki bir bayan evli bulunmasına karşın eşi yanında gelmiyor. Eşi yanında gelmese dahi birinci dereceden öteki erkek akrabalarıyla beraber aynı tarihlerde gidip gelmek şartıyla bu mübarek yolculuğa çıkabilirler.

Umre’de aranan diğer şartlar ise ;

Müslüman olmalıdır. Çünkü umre sadece Müslümanlardan istenilen ibadetlerdendir. Müslüman olmayan bireyin umresi kabul olmaz.
Akli dengesi yerinde olmalıdır. Akli dengesi yerinde olmayan kişiler iyi,kötü ve doğru hatası ayırt edemiyeceğinden ötürü gitmesi doğru değildir.
Yol güvenli olmalıdır. Eğer bir adamın zarar görmesi söz konusu olursa (Savaş vs.) umre vacip olmaz.

Umre’ye Gitmenin Şartları Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir