Mekke’ye varıldığında Kâbe ilk görüldüğü an bir süre yakarış edilir. Malumunuz Efendimizin ifadesiyle Kâbe ilk görüldüğünde meydana getirilen dualar makbuldür. Daha sonra Hacerü’l-esved’e doğru yaklaşılır ve, “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için umre tavafını yapmaya. Tavafı bana kolay kıl ve kabul eyle” gibi niyet edilir.

Ardından Hacerü’l-esved’in hizasından tavafa başlanılır. Tavafa başlamadan ilkin Hacerü’l-esved’in tam hizasına gelindiğinde istilam yapılır. Hacerü’l-Esved’in öpülmesi kalabalıklık sebebiyle olası olmazsa -ki genel anlamda olası olmamaktadır- istilam edilir.

İstilamda, uzaktan avuçların içi Kâbe’ye çevrilerek eller kulaklar hizasına kadar kaldırılarak “Bismillahi Allahu Ekber” denilerek karşıdan işaretle hacerü’l-esved selamlanır, selamlamadan sonra da sağ elin içi öpülür.

Bu şekilde her defasında hacerü’l-esved’i selamlayarak Kâbe’nin etrafında yedi kere dönülür. Tavaf esnasında tavaf duaları okunacağı benzer biçimde bağımsız dualar da okunabilir.

Önemli olan orada tavaf alanında dünyevi duygu ve düşüncelere kapılmadan İslam âlemi, ülkemiz, sevdiklerimiz, kendimiz ve tüm insanlık için yakarma etmektir. Erkekler ilk üç dönüşte ihramlarının sağ omuzlarını örten kısmını açarlar. Üçüncü dönüşten sonrasında ise kapatırlar.

Umre’de Kabe Nasıl Tavaf Edilir?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir