İhrama girmeden önce tırnakların kesilmesi, koltuk altların ve kasıkların temizlenmesi ve gusletmek sünnettir. Tüm dikişli elbiseler çıkartılarak, üzerimize sadece 2 parçadan oluşan bir örtü ile örtünülerek böylece ihram kıyafetimizi giymiş oluruz. Beyaz ve temiz olması şarttır.

Bu bahsedilen ihram kıyafeti erkekler için farzdır. Kadınlar içinse bu şekilde bir zorunluluk yoktur ve üzerlerindeki herhangi bir giysi kadınların ihram kıyafetidir.

İhrama girilebilmesi için lüzumlu mikat mahali sınırına çıkış yapılması gerekmektedir. Görevli kılavuz eşliğinde mikat mahaline çıkılarak oradaki mescitte ihram niyeti edilerek 2 rekat ihram namazı kılınır. Birinci rekatta Fâtiha`dan sonrasında Kâfirûn sûresini, ikinci rekatta da İhlâs sûresini okumak sünnettir. Namazımızı kıldıktan sonra Allah’dan Umre için kolaylık istenir. Allah’ım senin rızan için ihram niyetimi edip namazımı kıldım. Bana umre vazifemi kolaylaştır ve onu kabul eyle diye yakarma edilebilir. Artık ihrama girilmiştir ve tüm ihram yasakları başlamıştır.


-Yasakları Nelerdir?

Erkeklerin vücuduna dikişli örülmüş yada dokunmuş herhangi bir şey giymeleri,
Erkeklerin başlarını örtecek şeyler giymeleri ve ayaklarını kapatacak, yüksek topuklu sandalet seçimi şeyler giymeleri
Saç veya sakal tıraşı olmak, bıyıkları kesmek,
Vücudun herhangi bir yerindeki kılı koparmak veya tırnakları kesmek,
Vücuda veya ihram kıyafetine koku sürmek,
Cinsel münasebette bulunmak,
Başkaları ile kavga etmek, tartışmak, sövgü etmek veya tahrik edici laflar söylemek,
Av yapmak (Bilerek herhangi bir sinek,böcek ezmek)
Herhangi bir ağacın yada otun bilerek kopartılması
Bu yasaklardan herhangi birini bilmeden, bilincinde olmadan yada unutarak meydana getiren kişilerin ihramı bozulmaz. Sadece cezaları olur. Bunlarda meydana getirilen yasağa göre dereceleri değişmekle beraber sakada vermekten başlayarak büyük yasaklarda kurban kesmeye kadar gider.

Umre’de İhrama Nasıl Girilir, Yasakları Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir