Umre, lügaten; ziyaret manasınadır. Şer’an; ihramlı olarak Beytullah’ı ziyaret etmek ve Safa ile Merve arasında sa’y yapmaktır.
Umre’nin tarifi ve hükmü: Umre belirli bir vakte bağlı olmaksızın arefe ve kurban bayram günleri (5 gün) haricinde istenildiği zaman ihram giyip, tavaf ve sa’y yaparak tahlik (saçı kazımak) ve taksir (saçı kısaltmak) dan ibarettir.
Umre’nin farzları: * İhram * Tavaf Bunlardan ihram şart, tavaf ise rükündür.
Umre’nin vacibleri: * Sa’y (Diğer mezheplerde umrenin rükündür) * Saçı kazımak yada kısaltmaktır. (Hanefi ve Malikilere bakılırsa vacib, Şafii ve Hanbelilere nazaran rükündür) Hanefi ve Maliki mezhebinde, ömründe bir kez umre yapmak müekked sünnet; Şafii ve Hanbeli mezhebinde ise umre yapmak farz sayılmıştır.
Umre’nin mikat yerel: Mekke-i Mükerreme’ye mikat mahallinin dışından gelenler için, haccın mikat mahalleridir. Hilde bulunanların mikat mahalli hilldir. Mekke’de bulunanlar, gerek Mekkeli gerekse yabancı olsun umre için mikat yerel hilldir. Bunlar harem bölgesi dışına çıkarak umre için (Ten’im, Hudeybiye, Cirane) ihrama girerler.

Umre Gitmeden Önce Yapılacak Hazırlıklar
1 – Manevi Hazırlıklar
Kul hakkı olma riskine karşı akraba, komşu, iş çevresi vs. Ile helalleşmek çok önemlidir.
Umre yolculuğuna çıkmadan önce günahlarımızdan arınmak için çokça İstiğfar-ı Şerif okumak önemlidir.
Umre yolculuğunda Peygamber efendimizi ziyaret edeceğimizden elimiz boş gitmemek için hediye olarak çokca Salavat-ı Şerife okumak lazımdır.
Bunun yanında tekrar manen hazırlanmak için umre yolculuğuna çıkmadan evvelinde Yasin-i Şerif, İhlas-ı Şerif ve benzeri duaları okumak faideli olacaktır.
Mübarek umre yolculuğuna çıkmadan tesbih namazı, Duha, Evvabin ve Teheccüd namazı benzer biçimde nafile namazları kılmak faideli olacaktır.
Umre yolculuğuna gitmeden evvel Kuran-ı Kerim okumayı bilmiyorsanız öğrenmek faideli olacaktır. Kuran-ı Kerimi öğrenmek için grup hocanızı arayabilirsiniz.
Şirketinizin umre yolculuğuna çıkmadan ilkin yapılan seminerlere kesinlikle katılmanız gerekmektedir. Seminer tarihleri için grup hocanızı veya 444 59 60 nolu telefonumuzdan malumat alabilirisiniz.
Yapılan umre seminerinde ne olursa olsun grup hocanızla tanışın ve suud telefonunu almayı ihmal etmeyin şayet alamadıysanız 444 59 60 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.
Seminerlerde sizlere ifade edilen; umre yolculuğunda lazım olacak almanız ihtiyaç duyulan İhram, terlik, bel kemeri vs gibi malzemeleri almayı ihmal etmeyin.
Umre yolculuğuna giderken uçak ve otobüste olası ise uyumadan abdestli olarak gidilmesinin oldukça önemlidir, onun için yolculuğa çıkılacağı gün iyi bir biçimde istirahat ediniz.
Umre yolculuğa çıkmadan evvel gusül abdesti alarak Mübarek beldelere olası ise boy abdesti ile ayak basmak uygun olacaktır.
Gitmeden 24 saat önce sıvı tüketiminin azaltılması, dolayısı ile yolda abdest sıkıntısı çekmemeniz için önemlidir.

Umre Nedir ?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir