Umre Pasaport İşlemleri

pasaport resmi

Umre, Müslümanların Zilhicce ayı adı verilen Hac zamanı dışında Kabe’yi ziyaret etmesidir. Umre ziyareti yapanlar Hacı olarak kabul edilmez. Yarı hacı anlamına gelen mutemir sıfatı ile adlandırılır.
Umre’ye gitmek için en önemli konulardan biri umre pasaport işlemleridir. Bu konuda Arabistan hükümetinin kati şartları bulunuyor. Öncelikle Umre’ye başvurabilmek için en az bir yıl geçerlilik süresi olan gerekir. Bunun yanında pasaportun yıpranmamış ve yırtılmamış olması da önemlidir. Arabistan hükümeti artık Umre için başvuranların pasaportlarının 1998 yılından sonra çıkartılmış olması zorunluluğunu da getirmiş durumda.

Umreye büyükleri ile gidecek çocukların pasaportu anne veya babasının pasaportuna işlenir. Bu işlenme uygulaması kişilerin bulunduğu ilin Emniyet Müdürlüğünce mühürlü bir şekilde yapılır. Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi ile 4 tane vesikalık fotoğraf bu işlem için götürülmesi gereken evraklardır. Karı-koca olarak Umre’ye gitmek isteyenlerden vukuatlı nüfus örneği ve evlilik cüzdanı fotokopisi istenir. 45 yaşında bayanların birinci derece akrabaları olmadan yalnız gitmeleri mümkün değildir. 45 yaş üstü evli bayanlar ise eşlerinin muvaffakiyet belgesi doldurması ile yalnız başlarına Umreye gidebilirler.
Bu muvaffakiyet belgesinin de kurallara uygun şekilde hazırlanması gerekir. Bu konuda uzman kişilerden destek alınabilir. Genel olarak eşimin birinci dereceden akrabalarım ile Umre’ye gitmesine izin veriyorum şeklinde bir yazı gerekir.

Son yıllarda bazı Diyanet işlerinden vizesi olmayan firmaların da Umre gezisi düzenledikleri bilinmekte. Bu nedenle başvurulan firmanın bu belgesinin olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Pasaport işlemler için istenen belgeler:

  1. Pasaport Form Dilekçesi
  2. Nüfus cüzdanın aslı ve arkalı önlü fotokopisi
  3. 4 adet yeni çekilmiş 4,5 x 6 ebadında fotoğraf
  4. Uygun pasaport harcı
  5. Cüzdan bedeli

Umre pasaport ücretleri, harçları ve süreleri:

Süresi Fiyatı
6 Ay'lık 70 (yetmiş) TL
1 Yıl (12 ay) 103 (yüz-üç) TL
2 Yıl (24 ay) 167 (yüz-altmış-yedi) TL
3 Yıl (36 ay) 237 (iki-yüz-otuz-yedi) TL


Pasaport Şube Müdürlüğü ve İlçe Pasaport Büro Amirlikleri Çalışma Saatleri:

Kış Dönemi Mesai Saatleri 08:00-12:00 ile 12:30-16:30
Yaz Dönemi Mesai Saatleri 08:30-12:30 ile 13:00-17:00