Taksitle Umre Yapılabilir mi ?

taksitle umre

Kredi kartlarının yaygınlaştığı ilk dönemlerde taksitle umre yapılıp yapılamayacağı konusunda ciddi tartışmalar bulunuyordu. Ancak zaman içinde burayı çok görmek isteyenlerin borçlarını taksitle ödeyebilecekleri konusunda bir mutabakat oluştu.

Bu konunun bir sorun olmaktan çıkması ile birlikte birçok Umre gönüllüsü uygun şartlarda Umre ziyareti yaptılar. Özellikle son yıllarda Umre ziyareti için taksitli alımlara bankaların artı olarak taksit sayısı eklemesi şartları olabildiğince iyileştirdi.

Ancak bu fırsatlar konunun hassasiyet derecesini de arttırmış durumda. Taksite güvenerek altından kalkamayacağı yüklere girmek ve bu şekilde Umre’ye gitmek doğru bir davranış olarak kabul edilmiyor.
Din alimleri özellikle ailesini zor durumda bırakır bir şekilde taksitle Umre’ye gidenlerin çok yanlış bir davranış içinde olduğunu belirtmekteler. Bunun yanında şirketini ve çalışanlarını zor durumda bırakarak Umre’ye gidenler de din alimlerine göre hatalı bir davranışta bulunuyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kredinin nasıl çekildiği yönündedir. Eğer Umre’ye gidebilmek için faizli krediye başvurulmuşsa bu caiz kabul edilmez. Ancak kredi kartı taksitlerini zamanında ödeyerek Umre borcunu bitirebilecek olanların Umre yapması caizdir.

Umre ziyareti sırasında tur dışında yapılacak harcamalara da dikkat etmek gerekir. Bu tip küçük harcamalar genellikle taksitlendirilmez. Bu harcamaların boyutu normalin üstüne çıkarsa ve kişi bu borçları ödeyemezse de yaptığı Umre’nin hiçbir anlamı kalmaz. Temel olarak taksitli Umre faizsiz bir şekilde borçları ödenirse doğru bir şekilde yapılmış Umredir.